Linux

Linux je voľný operačný systém. Založil ho Richard Matthew Stallman projektu GNU v roku 1984. Niekedy v deväťdesiatých rokov Linus Torvalds vytvoril jadro Linuxu.

Linux je známy predovšetkým pre jeho použitie v serveroch, aj keď môže byť inštalovaný na široké spektrum počítačového hardvéru, od embedded zariadení, mobilných telefónov a dokonca aj niektoré hodinky  superpočítača . Linuxových distribúcií, nainštalovaný na pracovnej ploche a prenosné počítače, sa stále samozrejmosťou v posledných rokoch, okrem iného kvôli populárnej distribúcie Ubuntu , a vznik netbooky .

Meno "Linux" pochádza z linuxového jadra, ktoré bolo napísané v roku 1991 Linus Torvalds. Zvyšok systému sa obvykle skladá z komponentov, ako je Apache HTTP Server, X Window System, KDE a GNOME desktopové prostredie, utility a knižnice z projektu GNU (vyhlásený v roku 1983 Richard Stallman). Obyčajne-použité aplikácie s desktop systémy Linux patrí Mozilla Firefox-browser a balíka kancelárskych aplikácií OpenOffice.org. Príspevok GNU je základom pre prednostné nadácie Free Software Foundation označenie GNU / Linux.

Dizajn linuxu

Linux-založený systém je modulárny Unix-like operačný systém. Vychádza veľa z jeho základnej konštrukcie zo zásad stanovených v Unixe počas 1970 a 1980. Takýto systém používa monolitické jadro, linuxové jadro, ktorý sa stará o riadenie procesov, sietí a periférií a prístup k systému súborov. Ovládače zariadení sú integrované priamo s jadrom.

Samostatných projektov, ktoré majú spoločné rozhranie s jadrom poskytujú oveľa systému je vyššia-úroveň funkčnosti. Užívateľské GNU je dôležitou súčasťou väčšiny Linux-založené systémy, ktoré poskytujú najbežnejšie implementácie knižnice C, populárny shell, a mnoho spoločných nástrojov, Unix, ktoré vykonávajú mnohé základné úlohy operačného systému. Grafické užívateľské rozhranie (GUI alebo) sa používa vo väčšine linuxových systémov je založený na systéme X Window.
[upraviť] Používateľské rozhranie
Pozri tiež: Užívateľské rozhranie

Užívatelia môžu regulovať Linux-založený systém prostredníctvom rozhrania príkazového riadku (alebo CLI), grafické používateľské rozhranie (GUI a), alebo pomocou ovládacích prvkov pripojených na súvisiace hardware (to je spoločné pre vstavané systémy). Pre stolové systémy, predvolený režim je grafické užívateľské rozhranie, CLI, kde je k dispozícii cez emulátor terminálu okná alebo na samostatné virtuálne konzoly.

Na stolových počítačoch, KDE, GNOME a Xfce sú najpopulárnejšie používateľské rozhranie, , aj keď mnoho ďalších užívateľských rozhraní existujú. Najpopulárnejšie používateľské rozhranie beží na vrchole X Window System (často jednoducho volal "X"), ktorý zabezpečuje transparentnosť siete, umožňujúce grafické aplikácie bežiace na jednom počítači, ktorý bude zobrazený a ovládať z iného.

Ostatné GUI patrí X window manažéri, ako FVWM, osvietenstva a Window Maker. Window manager poskytuje prostriedky kontroly umiestnenie a vzhľad okien jednotlivých aplikácií, a interaguje s X Window System. To je minimalistický cieľ viac ako KDE, GNOME et al., Ktoré sa nazývajú desktopové prostredie.

Linux väčšinou obsahuje cez CLI shellu, čo je tradičný spôsob, ako komunikovať so systémom Unix. Linuxová distribúcia pre špecializované servery môžu používať CLI ako svojho jediného rozhrania. Bezhlavý systém, ktorý beží aj bez monitora je možné ovládať pomocou príkazového riadku pomocou diaľkového ovládania-protokolu, ako je SSH alebo telnet.

Väčšina low-Linux na úrovni komponentov, vrátane užívateľské GNU, použite výhradne CLI. CLI je obzvlášť vhodný pre automatizáciu opakovaných alebo oneskorené úlohy a poskytuje veľmi jednoduchý inter-procese komunikácie. Grafický program pre emuláciu terminálu, je často používaný pre prístup k CLI z linuxový desktop.


Kontakt

Pavol Michalčík


Diskusia

10.11.2009 16:32

Tip !

V  rubrike Fotogaléria sú fotky z asus netbookov. S pozdravom Admin.

Celý článok

—————


Anketa

Páči sa vám táto stránka ?

áno (57)
68%

nie (8)
10%

trošku (12)
14%

vôbec (7)
8%

Celkový počet hlasov: 84


Páči sa ti táto stránka ? Zahlasuj do ankety. Neváhaj a zaregistruj svoj web na www. meu.zoznam.sk . .